Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybór projektów a ograniczenia w dostępie do informacji publicznej

29 grudnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Tomasz Picheta

Prawo dostępu do informacji publicznej stanowi jeden z fundamentów ustrojowych demokratycznego państwa prawnego. Prawo to nie ma jednak charakteru absolutnego i w obliczu konieczności zagwarantowania, aby proces wyboru projektów do dofinansowania mógł przebiegać sprawnie i uczciwie, musi ono doznawać pewnych ograniczeń.

Prawo do informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne, bez względu na ewentualny interes prawny obywatela zainteresowanego uzyskaniem dostępu do danej informacji, wynika wprost z art. 61 ust. 1 Konstytucji RP. W art. 74 ust. 3 ustawy zasadniczej zagwarantowano z kolei prawo dostępu do informacji o stanie i ochronie środowiska.

Ograniczenia konstytucyjnych uprawnień

W celu zapewnienia ochrony podmiotom ubiegającym się o dofinansowanie ze środków unijnych przed nieuczciwymi praktykami innych wnioskodawców, a także w celu zapobieżenia dezorganizacji i wpływowi na bezstronność procesu wyboru projektów, w ustawie z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach wdrażania realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2021-2027 konstytucyjne uprawnienia związane z dostępem do informacji publicznej zostały czasowo ograniczone. Rozwiązania przyjęte w ww. ustawie odpowiadają przy tym regulacjom znanym już wcześniej i stosowanym w procedurze wyboru projektów w perspektywie finansowej lat 2014-2020.

Stosownie do art. 48 wskazanej wyżej ustawy, nie podlegają udostępnieniu przez właściwą instytucję w trybie przepisów ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, ani też w trybie ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12760

Wydanie: 12760

Spis treści
Zamów abonament